Deweloperzy przygotowują się do wdrożenia nowego programu wsparcia rządowego „Kredyt na start”. Z danych Otodom Analytics wynika, że w pierwszym kwartale tego roku sprzedano 12,4 tys. mieszkań w siedmiu największych miastach, co oznacza wzrost o 120% rok do roku, mimo spadku o 7% w stosunku do poprzedniego kwartału.
Dynamiczne tempo wzrostu podaży potwierdzają również dane z Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że w marcu deweloperzy oddali do użytkowania 11 327 mieszkań – o 1,5 tys. więcej niż w lutym. W tym samym miesiącu uzyskano blisko 20 tys. pozwoleń na budowę kolejnych lokali, co jest wzrostem o ponad 6,6 tys. w stosunku do marca poprzedniego roku.
Zwiększona aktywność deweloperów jest częściowo wynikiem przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy przeciwdziałającej patodeweloperce. Przewidując zmiany w przepisach, branża stara się uzyskać jak najwięcej pozwoleń na budowę na starych zasadach.
Nowa pomoc rządowa nie motywuje w aż tak dużym stopniu inwestorów indywidualnych - wielu z nich decyduje się na rozpoczęcie inwestycji bez czekania na ostateczne decyzje polityczne, obawiając się wzrostów cen materiałów budowlanych.
Deweloperzy mają nadzieję na powtórkę sukcesu ubiegłorocznego programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który znacząco pobudził popyt na mieszkania. Adaptując swoje oferty do wymogów i oczekiwań nowego pomysłu rządowego, spodziewają się podobnych efektów. Wielkość tego wpływu zależeć będzie od szybkości wprowadzenia nowych regulacji oraz ich ostatecznego kształtu.