W 2023 roku zarejestrowaliśmy znaczący wzrost zainteresowania obcokrajowców nieruchomościami gruntowymi. Dane MSWiA wskazują, że w ubiegłym roku obcokrajowcy nabyli ponad 5,6 tys. hektarów gruntów w różnych częściach kraju. Najwięcej gruntów zmieniło właścicieli w województwach zachodniopomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim, co świadczy o rosnącej popularności tych regionów wśród inwestorów.
Najbardziej aktywni na rynku byli Niemcy i Holendrzy. Dane pokazują, że Niemcy przeważają zarówno wśród osób fizycznych, jak i prawnych, a obok nich silne pozycje zajmują Holendrzy oraz Szwajcarzy. Warto zauważyć, że prawie 95% transakcji dokonanych przez obywateli z Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii nie wymagało zezwoleń.
Zezwolenia były jednak potrzebne inwestorom z Ukrainy, Białorusi oraz Wielkiej Brytanii. W 2023 roku wydano 898 zezwoleń, co stanowi wzrost o prawie 24% w porównaniu z rokiem 2022. Zakupione w ten sposób nieruchomości miały łączną powierzchnię 72,66 hektara, z czego większość znajdowała się w województwach mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim.
Interesujące są także inwestycje w grunty rolne i leśne, na które wydano 173 zezwolenia obejmujące ponad 38,6 hektara. Te dane rzucają światło na strategiczne podejście cudzoziemców do polskiego rynku gruntowego, zwracając uwagę na potencjał ziem rolnych i leśnych.