Mimo rekordowego roku 2023, w którym operatorzy wprowadzili prawie 5,200 nowych mieszkań na wynajem, było to tylko nieco ponad 0,1% wszystkich mieszkań w kraju.W ciągu ostatnich trzech lat rynek najmu instytucjonalnego w Polsce znacznie się rozwinął i według prognoz wzrośnie o 2,5-krotność w ciągu najbliższych trzech lat.
Polska zmaga się z poważnym deficytem mieszkaniowym, szczególnie w dużych miastach jak Warszawa czy Kraków. Brakuje około 1,5 miliona mieszkań, a wysokie stopy procentowe i ograniczona zdolność kredytowa młodych utrzymują wysoki popyt na wynajem. Ceny najmu wzrosły o 85% w ciągu ostatnich trzech lat, podczas gdy liczba ofert spadła o 54%.
Warszawa dominuje na rynku PRS, charakteryzując się obecnością niemal 50% zasobów. W bieżącym roku operatorzy planują wprowadzenie około 7,500 nowych mieszkań. Rosnące zainteresowanie obserwujemy się także w segmencie mieszkań studenckich - na tę chwilę tylko około 9% studentów znajduje miejsce w publicznych akademikach.
Dynamika rynku wymaga od inwestorów i decydentów skuteczniejszego reagowania na rosnące potrzeby mieszkańców, zwłaszcza w kontekście miejskich mieszkań i akademików. Dobrze zarządzane projekty PRS utrzymują wysokie wskaźniki obłożenia, przekraczające 97%.